
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.6995 mm |
| Width | 3.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Height | 4.14782 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 3.3 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 50 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Gender | Female |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 6 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Connector, Receptacle, Socket |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Wire/Cable Type | Flat Flex |
| Circuit Application | Signal |
| Max Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Contact Current Rating | 500 mA |
| Housing Color | Black |
| Plating | Gold |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Plating Thickness | 7 nm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Sealable | No |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mount Alignment | Without |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 715
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41293
Ext.Price$0.41293
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41293 | $0.41293 |
| 10 | $0.35137 | $3.51370 |
| 25 | $0.32146 | $8.03650 |
| 50 | $0.31759 | $15.87950 |
| 100 | $0.31376 | $31.37600 |
| 300 | $0.30289 | $90.86700 |
| 500 | $0.29239 | $146.19500 |
| 1000 | $0.25135 | $251.35000 |
| 3000 | $0.24486 | $734.58000 |
| 5000 | $0.23853 | $1192.65000 |
